Hersteloperatie min-max

De ledenbesturen van BoerenNatuur hebben een lijst ontvangen met aandachtspunten voor de min-max aanvragen voor 2012 en een instructie van Dienst Regelingen.
Deze lijst heeft veel ongerustheid veroorzaakt. Uit de lijst blijkt dat veel boeren het risico lopen dat hun SNL-beschikking wordt ingetrokken, omdat zij een lagere oppervlakte beheren of van plan zijn te beheren dan hun minimum. Bij de meeste ANV’s komen deze gevallen wel voor. Verschillende ANV’s hebben al meldingen gekregen van boeren van wie de beschikking is ingetrokken met forse financiële consequenties.
BoerenNatuur heeft geïnformeerd bij DR of dit probleem kan worden opgelost door het met terugwerkende kracht verlagen van het minimum van de betrokken boeren. Dat blijkt in bepaalde gevallen mogelijk voor boeren die tussen 15 november 2009 en 15 januari 2010 een min-max aanvraag hebben ingediend. Onderstaand gaan wij hier nader op in.

Probleem
Boeren die in tussen 15 november 2009 en 15 januari 2010 voor het beheerjaar 2010 een minimale oppervlakte hebben opgegeven groter dan 0,5 ha kunnen een probleem krijgen met hun beschikking. Dat probleem ontstaat als zij een oppervlakte beheren of van plan zijn te beheren die lager is dan het bij de aanvraag opgegeven minimum. Dat kan blijken uit de beheeroppervlaktes die in de toolkit worden geregistreerd. Dat kan gebeurd zijn in 2010, 2011 en 2012. De consequentie kan zijn dat de beschikking met terugwerkende kracht wordt ingetrokken en beheersubsidies moeten worden terugbetaald.

Hoe oplossen?
De meeste boeren die tussen 15 november 2009 en 15 januari 2010 een hoge minimum oppervlakte hebben opgegeven, hebben dit gedaan voor de groenfinanciering. Voor die boeren is er de volgende oplossing. Zij kunnen bij DR een gemotiveerd verzoek indienen om het minimum te verlagen. BoerenNatuur heeft hiervoor een modelbrief opgesteld. De brief moet per aanvraag worden verzonden.
Wij adviseren degenen met een hoog minimum om de brief voor 31 december 2011 (aangetekend) te versturen naar DR. Het verzoek moet voor 31 december 2011 binnen zijn bij DR.
Met dit verzoek kan DR de minimum oppervlakte corrigeren en kunnen sancties worden voorkomen. DR toetst waar mogelijk de betaalaanvragen 2011 nog aan dit lagere minimum. Ook voor de nog komende betaalaanvragen geldt dan het lagere minimum.

Wat als men al een intrekkingsbeschikking heeft ontvangen?
Bovenstaande correctie komt te laat voor boeren die in 2010 een te lage oppervlakte hebben beheerd. Zij hebben al een intrekkingsbeschikking in huis of die is onderweg. Deze boeren moeten, binnen de gestelde termijn, (aangetekend) bezwaar indienen bij DR. BoerenNatuur heeft ook voor dit doel een modelbrief opgesteld. 

Bewaar een kopie van deze documenten.

Andere gevallen
Bovengenoemde oplossingen gelden alleen voor boeren die tussen 15 november 2009 en 15 januari 2010 een hoge minimum oppervlakte hebben opgegeven om redenen van groenfinanciering. Voor alle andere gevallen, bijvoorbeeld zij die tussen 15 november 2010 en 15 januari 2011 een te hoge minimum oppervlakte hebben opgegeven, geldt deze oplossing niet. Zij kunnen het minimum alleen verlagen middels overdracht van beheerpercelen en/of de bijstelling van de BPR op beheerpercelen. Zij kunnen er ook voor kiezen om voor het beheerjaar 2012 een nieuwe aanvraag in te dienen en zo een nieuwe min-max verbintenis aan te gaan met een lagere minimumoppervlakte. De aanvraagperiode loopt nog tot 31 december 2011.

Klopt de lijst met aandachtspunten wel?
In veel reacties wordt gesteld dat de oppervlaktes uit de toolkit van de toegestuurde lijst van min-max aanvragen niet kloppen.
Reactie DR: Dit bestand is midden oktober getrokken uit de systemen. Eventuele nog niet verwerkte oeverdrachten zitten daar nog niet in.
In de 2e helft van november heeft de vergelijking met de toolkit plaatsgevonden. Ook hier is dus sprake van een momentopname.

Neem voor vragen contact op met het Servicecentrum van BoerenNatuur: servicecentrum@boerennatuur.nl

Terug